Gestafol Folik Asit 30 Adet Tablet

Marka : Gestafol
Aynı Gün Kargoya Teslim

Gestafol Folik Asit 30 Adet Tablet

(Folik asit içeren takviye edici gida)

GESTAFOL TABLET 

Bu kullanma talimatını dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. Bu ilaç/ gıda takviyesi, sizin reçeteli veya reçetesiz olarak temin edip bir doktor yardımı almadan da eczacınızın tavsiyesi ile bazı hastalıkların önlenmesi içindir. Buna karşın, yine de GESTAFOL’den en iyi sonuçları alabilmeniz için bu kullanma kılavuzunu dikkatli okumanız önerilmektedir.

Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okuma gereksinimi duyabilirsiniz.

Eğer ilave sorularınız olursa lütfen doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Doktora veya hastaneye gittiğinizde bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.

GESTAFOL, beyaz renkte, düz, yuvarlak tabletler halinde 30 tabletlik polivinil klorür/alüminyum blister ambalajlarda kullanıma sunulmuştur.

Birim Formül: Her bir tablette 600 mcg folic acid, 250 mcg İod, 10 mg Zinc, 10 mg B6 ve 2,5 mcg B12 (siyanocobalamine) içermektedir.

Yardımcı Maddeler: Hacim Arttırıcı: Kalsium Fosfatlar, Mikrokristalin selüloz, Mısır nişastası, Parlatıcı: Polivinilpirolidon, Topaklanmayı önleyici: Yağ asitlerinin magnesium tuzları, Pteroilmonoglutamik asit.

Folik asit, B grubu(B9) vitaminlerinden olup vücudumuzun yeni hücre yapabilmesi için gereklidir. Özellikle bebek sahibi olmayı planlıyorsanız ya da hamileyseniz bebeğinizin gelişimi için uygun biçimde ve yeterli dozda folik asit almalısınız.

Vitamin B12 (siyanokobalamin) ve Vitamin B6 (piridoksin) de folik asidin işlevini sürdürmesinde önemli rol oynayan vitaminlerdir. B6 vitamini, hem folik asidin neden olabileceği hem de gebelikten kaynaklanan bulantının önlenmesi ve giderilmesi için fayda sağlamaktadır.

Vucutta folik asit ve B12 eksikliği megaloblastik anemi denilen kansızlığa da neden olur.

Folik asit, bebeklerin nöral tüp defekti örn. Anensefali, meningosel, Spina bifida (omuriliğin alt ucunu içeren seyrek görülen bir malformasyondur, omuriliğin fıtıklaşmasına, bağırsak fonksiyonlarının bozulmasına, idrar tutamamaya, bacaklarda hareket ve duyu kaybına yol açar), kongenital kalp hastalıkları, yarık damak-yarık dudak ile doğmasının önlenmesinde yararlıdır.

GESTAFOL’ü aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ. Eğer;

Folik asit, vitamin B12, Vitamin B6, iyot, Çinko veya içerikteki yardımcı maddelerden herhangi birisine karşı aşırı duyarlılığınız varsa ve/veya tanı konulmuş herhangi bir kanser durumunuz varsa,

Aşağıdaki durumlarda bir tablet GESTAFOL içeriğinden daha fazla folik asit kullanmalısınız.

Daha önce nöral tüp defekti olan bir bebek doğurduysanız (ya da böyle bir bebek düşürdüyseniz),

Kadınsanız ve epilepsi(sara) tedavisi için ilaç (karbamazepin, valproik asit gibi) kullanıyorsanız,

Ailenizde nöral tüp bozukluğu varsa,

Kadınsanız ve folik asit antagonistleri gibi kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar (methotrexat, sülfosalazin gibi) ile tadavi görüyorsanız

B12 vitamin eksikliğine bağlı gelişmiş kansızlık probleminiz varsa; folik asit hastalığın hematolojik belirtilerini azaltarak tanı konulmasını engelleyebileceğinden sinir sistemi sorunlarının gelişmesine neden olabilir.

İyot, vücudun enerji metabolizması üzerinde etkili olan tiroid bezinin çalışmasında ve tiroid hormonlarının üretilmesinde rol oynayan önemli bir eser elementtir. Gebelik döneminde kadınların iyot ihtiyaçları artar. İyot, gebelikte bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimine yardım eder. İyot eksikliği, dünyada en yaygın önlenebilir zeka geriliği ve beyin hasarı sebebidir. İyot takviyesi ile kongenital tirod hastalıkları ve doğumsal zeka geriliği engellenir.

Gebelik döneminde çinko ihtiyacı artar. Çinko eksikliğinde bağışıklık sistemi zayıflar ve enfeksiyon riski artar. Çinko takviyesi beyaz kan hürelerini arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Çinko bebeğın büyüme ve gelişmesine olumlu katkı yapar.

Kullanım Şekli ve Dozu:

GESTAFOL’ü hamile kalmadan üç ay önce günde bir tane almaya başlayınız. Gebelik oluştuktan sonra da gebeliğin ilk üç ayında günde bir tane ile devam ediniz. Düzenli olarak yemeklerden önce alınız. Daha önce nöral tüp defekti olan bebek doğurduysanız bu doz yeterli olmayacaktır.

GESTAFOL, yemeklerden önce bir miktar su ile alınmalıdır.

GESTAFOL, kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Folik asit, iyot, Çinko, B6 vitamini ve B12 vitamini anne sütüne geçmektedir. Ancak emziren bebeklerde istenmeyen etkiler beklenmez.

GESTAFOL, araç ve makine kullanımı üzerine olumsuz etkisi yoktur.

Yaşlılarda kullanımı durumunda özel bir doz ayarlamasına gereksinim yoktur.

Olası Yan Etkiler:

Aşağıdaki durumlardan biri olursa GESTAFOL kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz ve size en yakın hastanenin acil birimine başvurunuz.

Yüz, dudaklar ve dilde şişlik, hırıltılı solunum, nefes darlığı, ciltte kaşıntılı kabarcıklar. Bunlar çok ciddi yan etkilerdir. Seyrek olarak; bulantı, iştahsızlık, karında gaz, huzursuzluk ve uykusuzluk görülebilir.

GESTAFOL’ü çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. Ambalajdaki son kullanma tarihi geçmiş GESTAFOL’ü kullanmayınız. Serin ve kuru yerde saklayınız. 


İçeriği:
Folik Asit                   600 mcg                            
İyot                             150 mcg                           
Vitamim B12              2,5 mcg                            
Vitamin B6                10 mg                               
Çinko                         10 mg