Batix Povidon İyot Sprey 100 ml.

Marka : Batix
Aynı Gün Kargoya Teslim

Povidon İyot Nedir

Povidon iyot nedir, povidon iyot ameliyat olacak hastalarda ameliyattan önce kullanılan cilt temizliği solüsyonudur. %10 povidon iyot ameliyat, yaralanma ve pansumanlarda kullanılan cilt antiseptiklerinin etken maddesidir. %10 povidon iyot en bilindik hali ile yaralanmalarda genelde baticon olarak kullanılan tentürdiottur. Ama kullanım şekli tamamen yanlış yapılmaktadır. Örneğin yaralı bölgeye uygulandıktan sonra kuruyarak film tabakası oluşturması için bir süre beklenilmesi gerekirken pamukla silinerek yada üzeri gazlı bez ile örtülerek bekletilmektedir. Oysa ki yapılması gereken %10 povidon iyot kullanıldıktan sonra beklenilmesidir. yapılan yanlış silme işlemi ile povidon iyotun antiseptik ve koruyucu özelliği yok edilmektedir.

Povidon iyot nedir?

Povidon iyot nedir, sorusuna pek çoğumuz halı olarak cevap veremeyebiliriz. Çünkü genel kullanım alanı ameliyathanelerdir. Povidon iyotun kullanım şekli özellikle yaralı bölgenin üzerine sürülmek sureti ile açık halde koruyucu film tabakası oluşturulmasını beklemektir.

Povidon iyotun oluşturduğu koruyucu tabaka yaranın hava almasını kesinlikle engellemez ama mikropların girişini engeller. Povidon iyot yaralı bölgeye uygulandıktan sonra etkisini 6 saate kadar göstererek yavaş bir iyot salınımı ile mikropları yok eder ve üremelerini engeller. Povidon iyot ile 4-6 saat aralıklarında düzenli olarak yapılan pansuman işlemi tam bir koruyuculuk sağlar. Povidon iyotun gerçek ve kesin etkisinden yaralanabilmek için %10 etkili olması gerekir.

Formülde bulunan %6-8 etken madde tercih edilmemelidir.


Povidon iyot nasıl kullanılmalıdır?

Povidon iyot nedir sorusuna verilebilecek cevaplardan bir tanesi de %10 povidon iyot solüsyonu ameliyathanedeki hastalarda cerrahi alanın temizliği için kullanılırken, ameliyat bölgesi su ile ıslatılarak 200 cm'lik alan için 1ml olacak şekilde ameliyat bölgesinin %10 povidon iyot solüsyonu ile temizlemek amacıyla kullanılmasıdır. Yani su emdirilmiş bir gazlı bez ile ameliyat bölgesi silindikten sonra cerrahi işlem uygulanacak bölge povidon iyot solüsyonu ile boyanarak kuruması için beklenilmelidir. Povidon iyot solüsyonu ısıtılarak kullanılması gerektiğinde bu işlem 37-40 derecede dijital olarak yapılmalı kesinlikle mikro dalga yada sıcak su içerisinde ısıtma işlemi uygulanmamalıdır. Çünkü povidon iyot yanlış şekilde ısıtıldığında iyot erimiş oksijen ile etkileşime girerek iyot konsantrasyonu artmakta ve bu artıştan dolayı da cilt üzerinde reaksiyonlara yol açmaktadır. Ameliyat işlemi sırasında uzun süreli ıslak povidon iyoda maruz kalındığında kontak dermatit ve yanığa neden olabilmektedir. Povidon iyot ameliyat esnasında hastanın altta kalan bölgelerinde kurumadan beklediğinde ciddi bir komplikasyon nedenidir. Yanık izine benzeyen yaralanmalar yaklaşık 3-4 haftalık süreçlerde tedavi ile iyileşebilmektedir. Povidon iyot solüsyonu operasyon bölgesinin dışına taşırılmadan kullanılmalıdır.